خبر

ارائه روش جدید برای مقابله با انواع تنش در گیاهان زراعی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

کشاورزان سراسر دنیا با یکسری مشکلات مشترکی مواجه هستند از جمله اینکه چه اقدامی بایستی برای گیاهانی که تحت انواع شرایط تنش شامل شور شدن اراضی آبی، خشکسالی های شایع و دماهای یخبندان رشد و نمو می کنند انجام دهند؟

برخی از محققان آمریکائی روشی را انتخاب کرده اند که به آنها  اجازه می دهد که اثرات ژنهای بخصوصی را بدون معرفی ژنهای جدید در برخی گیاهان زراعی افزایش دهند. با این روش آنها امیدوارند گیاهانی تولید کنند که به تنش های مذکور حساسیت کمتری داشته باشند. مزیت دوگانه این روش در این است که امکان رشد گیاهان زراعی در نواحی که هم اکنون قابل کشت نیستند فراهم می شود و همچنین افزایش عملکرد (از طریق کاهش عوامل محدود کننده) بدست می آید. گروهی که این روش را بکار گرفته اند امیدوار هستند که با تکنیک تقویت اثرات ژنهای موجود در گیاه نسبت به روش معرفی ژنهای جدید، با نگرانی ها و مخالفت های کمتری در آینده مواجه خواهند شد.

 

منبع : خبرنامه الکترونیکی مونسانتو

/ 2 نظر / 15 بازدید
veronica

سلام موفق و پايدار باشيد.

فرزاد

دوست گرامي در هفته گذشته با همت جمعي از متخصصين به طور کاملا خودجوش امکاني جهت وبلاگ نويسان پرشين بلاگ فراهم گرديده بود که هر صاحب وبلاگ به راحتي بتواند در وبلاگ خود عکس قرار دهد اين کار براي اينکه هزينه براي کسي نداشته باشه از يه سرور فري بنام http://members.lycos.co.uk استفاده کرده بوديم که اين سرور بطور رايگان 800000 سايت ديگر اعم از خارجي و داخلي رو هم برايگان فضا مي داد. تازه يه هفته بود شروع شده بود و تازه داشت جا مي افتاد که يه دفعه ISP معروف ندا به تنهايي و مستقل اقدام به بستن اين سرور و آدرس کرد و ما را از حداقل حقوق حضور در دنياي IT بي هيچ دليلي محروم نمود و مسئولين آن شرکت به هيچ عنوان جوابگو نبوده و حتي دليل اين امر را هم نمي گويند. لذا به خواطر خودمان بياييد از تنها راه حل اعتراض استفاده کنيم و تنها يک email به آدرس ندا(postmaster@neda.netو يا support@neda.net ) بزنيم و از آنها بخواهيم آدرس http://members.lycos.co.uk باز کنند يا علت بستن آن را اعلام کنند.