خبر

چین مصوبات جدید واردات سویای تراریخته را به اجرا در می آورد<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

چین یکی از بزرگترین واردکنندگان سویا ، اخیرا مقررات مربوط به واردات سویای تراریخته را مورد بازبینی مجدد قرار داد. چین قبل از این واردات سویای تراریخته را تحت قوانین موقتی امکانپذیر ساخته بود اما این قوانین تا 20 آوریل لغو خواهند شد. قوانین جدید ، واردات سویای تراریخته را از کشورهای عمده تولیدکننده این محصول نظیر ایالات متحده ، برزیل و آرژانتین بر اساس گواهینامه های ایمنی امکانپذیر خواهد ساخت. این گواهینامه ها صحت سلامت محصولات تراریخته را برای مصرف کنندگان تائید می نمایند. وزارت کشاورزی چین روندهای طولانیتری را جهت وارد کردن محصولات تراریخته از اواسط سال 2001 انجام داده بود. این روندها تشریفات اداری زیادی را می طلبید و نشان دادند که موانع عمده ای در واردات سویا به ارزش تقریبا 2 میلیارد دلار در سال بشمار می روند. متعاقبا مصوبه های موقتی ساده تری جهت گسترش واردات سویا ارائه گردیدند.

به عقیده یک بازرگان سفارش زیادی جهت واردات سویا از 20 آوریل تا اواسط می وجود نخواهد داشت زیرا افراد بیم دارند که نتوانند بموقع اسنادشان را جهت واردات سویا تحویل بگیرند. البته هم اکنون مشکلی از این بابت وجود ندارد مخصوصا برای سویاهایی که از کشورهای آمریکای جنوبی در آستانه ورود به چین در طی ماههای آینده می باشند. ارزیابی های گمرکی نشان می دهند که واردات سویای چین در سالهای آینده افزایش خواهد یافت که به حدود 7/20 میلیون تن در سال 2003 رسیده است.

 

منبع : خبرنامه الکترونیکی شرکت مونسانتو به نقل از خبرگزاری رویترز

/ 1 نظر / 15 بازدید
veronica

سلام.بسيار استفاده کردم.ودر ضمن ممنون از بابت جواب سوالی که داديد. اما من هميشه فکر ميکردم گندم ابی ميزان پروتئين بيشتری دارد. به هرحال ممنون. منتظر نوشته های بعديتان هستم.پايدار باشيد.