پايان كار اولين كارگاه آموزشي مهندسي ژنتيك باكتري

 

  ::حسين زينل زاده::

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اولین "کارگاه آموزشی آشنایی با تکنیک های مهندسی ژنتیک باکتری" در پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي شمالغرب و غرب كشور (تبريز) برگزار گرديد.

 

مهندس بيوك رئيسي معاون پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي تبريز و يكي از مجريان برگزاري اين كارگاه، در گفتگو با خبرنگار سرويس خبري ژنتيك و بيوتكنولوژي ايران هدف از برگزاري اين كارگاه آموزشي را ايجاد بستر مناسب جهت ترويج گفت وگو و مناظره علمي و بسط زمينه‌هاي مشتركعلمي و تحقيقاتي درزمينه فناوري نوين تكنولوژي زيستي ميان دبيران زيست شناسي (مدرك فوقليسانس و دكترا) تبريز و تعدادي از دانشجويان مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا دانستند. به گفته ايشان قرار بود اين كارگاه آموزشي از 10 تا 15 خرداد ماه برگزار شود كه با انجام تغييراتي در زمان برگزاري، به 25 تيرماه مولكول گرديد.

 

 

گفتني است اين كارگاه آموزشي كه در محورهايي همچون استخراج DNA پلاسمیدی، واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR)، هضم DNA پلاسمیدی و ژن هدف با آنزیم های مورد نظر، الکتروفورز ژل آگارز، اتصال قطعات هضم شده جهت همسانه سازی ژن هدف در باکتری های مورد نیاز، ترانسفورماسیون باکتری و انتخاب باکتری های تراریخته و تکثیر پلاسمید نوترکیب در آنها برگزار شد، در نهايت به شركت كنندگان اين دوره آموزشي گواهينامه متعبر اعطا گرديد.

/ 0 نظر / 21 بازدید