برگزاری نخستين همايش نانوفناوري دانشجويان سراسر كشور در اصفهان

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

نخستين همايش نانو فناوري دانشجويان سراسر كشور روزهاي چهارشنبه و پنج‌شنبه با حضورجمعي از صاحبنظران و انديشمندان داخلي در سالن شهيد آويني دانشگاه اصفهان برگزارشد.


به گزارش خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، مهندس شاه ميرزايي،عضو كميته مطالعات ستاد نانوفناوري دفتر همكاري‌هاي فناوري رياست‌جمهوري در مراسمافتتاحيه اين همايش در سخناني اظهار داشت: تمايز فناوري نانو از ساير فناوريهاي نومحدود به جديدتر و وسيع‌تر بودن آن نيست. نانو تنها يك تكنولوژي نيست بلكه رويكرد وفرصتي است تا ديدگاهها و روشهاي خود را در كشور اصلاح كنيم.

وي در ادامه بااشاره به تشكيل ستاد ويژه توسعه فناوري نانو در شهريور ماه سال گذشته اظهار داشت: تصويب راهبردها و سياستهاي كلان و برنامه‌هاي ملي توسعه نانوتكنولوژي در كشور،تقسيم وظايف كلي دستگاهها و تعيين ماموريتهاي بخشي و هماهنگي آنها در قالب برنامهبلند مدت ملي و همچنين نظارت بر تحقق برنامه ها، از جمله اهداف اصلي اين ستاد بودهو كليه فعاليتهاي آن در بخش اجرا نيز مبتني بر اصل تقاضامحوري خواهد بود.

مهندس شاهميرزايي هدف اصلي از توسعه فناوري نانو را توليد ثروت ملي و افزايش سطح كيفيت زندگيمردم دانست و گفت: تنها تزريق پول داروي درد فناوري در كشور نيست؛ چرا كه با توجهبه ديدگاهها و رفتارهاي موجود، هر چه هزينه شود به راندماني بيش از حد امروز دستنخواهيم يافت بنابراين براي ايجاد تحولي اساسي در توسعه فناوري، نيازمند تغيير بينشرايج و غالب بوده كه يقينا با تغيير اين بينش‌ها، دستاوردهاي عظيمي را در حوزه علمو فناروي خواهيم داشت.

وي موتور محرك توسعه فناروي را «تقاضا» دانست و گفت: هدفاز علم و فناوري بالا بردن سطح و كيفيت زندگي مردم است و چنانچه در فرآيند آموزش،نگاهي مجرد به نيازهاي كشور داشته باشيم باعث خواهد شد، عواملي كه امروزه شرط غيرقابل اجتناب در بازار كار هستند (مانند خلاقيت، تخصص كاربردي و مهارت كار گروهي(‌ در آموزش مورد تاكيد قرار نگرفته و صرفا بر محفوظات و مباحث تئوريك، به دور ازواقعيات بازار كار اصرار شود. اين در حالي است كه هدف از آموزش مي‌بايست ارتقاءتوانايي و ايجاد آمادگي جهت پذيرش مسئوليتهاي شغلي، بر اساس نيازهاي بازارباشد.

در ادامه، دكتر آقا ميريدبير علمي همايش در گزارشي هدف از برگزاري اين همايش را گسترش نانو در كشور وشناسايي پتانسيلهاي موجود اين عرصه، دانست و گفت: پس از فراخوان همايش، چهل مقالهعلمي به دبيرخانه سمينار واصل شد كه پس از بررسي آن‌ها 26 مقاله انتخاب شدند كه 13مقاله به صورت شفاهي و 13 مقاله نيز به صورت پوستر ارائه ‌شدند.

 

منبع : ایسنا(با تغییرات)

 

عناوین مقالات ارائه شده

 

انجمن نانوفناوری ایران

 

ستاد ويژه توسعه فناوري نانو

 

/ 2 نظر / 18 بازدید
nasrin

سلام .... بلاخره اينجا هم خانه تکانی شد... زیباست.. در همه حال موفق و شاد باشيد.

hamed

در مورد ارايه مقاله بصورت پوستر يه توضيحی تو وبلاگ بزنيم. متشکرم