خبر

توليد گندم مقاوم به بيماري «بلايت فوزاريومي» سنبلهگندم توسط محققان پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي با بهره‌گيري ازتكنيك‌هاي اصلاح مولكولي<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

دكتر محسن مردي، رييس بخش ژنوميكس پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي با اعلام اين مطلب به خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: بلايت فوزاريومي سنبله گندم (FHB) يكي از بيماري‌هاي زيان آور گندم زارها در مناطق گرم و مرطوب جهان است كه باعث ايجاد خسارات متعددي به گياه و سلامت انسان و دام مي‌شود. اين بيماري از سالها پيش به طور پراكنده در ايران وجود داشته و يكي از بيماريهاي مهم گندم در استان‌هاي مازندران، گلستان، زنجان، فارس و اردبيل (دشت مغان) به شمار مي‌رود.

وي خاطرنشان كرد: در چند سال اخير به علت وجود منابع آلودگي، كشت ارقام حساس به بيماري و مهيا بودن شرايط جوي، خسارات ناشي از اين بيماري بسيار چشمگير بوده است. با توجه به اينكه استفاده از روش‌هاي شيميايي و زراعي براي كنترل FHB در گندم كارايي چنداني ندارد، استفاده از ارقام مقاوم، بهترين و موثرترين روش كنترل FHB در گندم مي‌باشد.

از آنجا كه اصلاح براي افزايش مقاومت به FHB با استفاده از روش‌هاي متداول اصلاح نباتات مشكل و وقت‌گيرست، نشانگرهاي مولكولي مي‌توانند در جهت تكميل روش‌هاي اصلاحي مفيد باشند. وي گفت: پژوهشگران اين پژوهشكده در تحقيقات خود با مطالعه جمعيت هاي در حال تفكيك براي مقاومت به FHB در گندم و همچنين مكان‌يابي ژن‌هاي كنترل كننده مقاومت، امكان انتقال قطعات كروموزومي حامل ژن‌هاي مقاومت، به والدين حساس زراعي و در نهايت ايجاد رقم مقاوم جديد، ميسر شده است. بدين منظور جمعيت‌هاي در حال تفرق حاصل از تلاقي والدين حساس و مقاوم در يك دوره دو ساله مورد ارزيابي فنوتيپي قرار گرفتند. آلودگي مصنوعي تحت شرايط كنترل شده انجام شد و پس از آن درصد آلودگي و بسيار از صفات مهم زراعي مورد ارزيابي قرار گرفتند.

دكتر مردي با اشاره به اينكه تركيبي از 421 نشانگر DNA جهت تجزيه مولكولي مورد استفاده قرار گرفته، تصريح كرد: نتايج تجزيه مولكولي نشان داد كه دو قطعه كروموزومي قادرند مقاومت را تا حدود 30 درصد افزايش دهند؛ بر اين اساس، مراحل بعدي آزمايش شامل تاييد و انتقال قطعات كروموزومي شناسايي شده به والد حساس در حال اجرا مي‌باشند.

 

منبع : ایسنا

/ 3 نظر / 18 بازدید
كسري

غرض صرفاْ احوال پرسی بود...

maryam

سلام وبلاگ خوبی دارين ممنون به من سر زدين

nasrin

سلام .... مطلبي كه در ارتباط با برنج تراريخته انتخاب كرده بوديد بسيار جالب بود.. مطالب مفيد و جالب وبلاگتان را دنبال ميكنم.... موفق و پايدار باشيد.