خبر

نخستین همایش ملی نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آغاز به کار کرد<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

نخستین همایش ملی نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی امروز با پیام رییس جمهوری خاتمی در هتل المپیک تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری سینا، در پیام رییس جمهور به این همایش آمده است: نظام بخشیدن به مهندس کشاورزی و منابع طبیعی با توجه به فارغ التحصیلی سالانه حدود 20 هزار دانش آموخته در رشته های کشاورزی می تواند نقش و جایگاه ویژه ای برای این بخش در اقتصاد ملی به ارمغان آورد.

در قسمت دیگری از این پیام با اشاره به لزوم حمایت از تشکل های صنفی و حرفه ای ارتقاء خلاق حرفه ای و ساماندهی اشتغال دانش آموختگان در مسیر اصلاح ساختار نیروی انسانی به عنوان اصلی ترین سرمایه کشور و زمینه ای برای ارتقاء مدیریت و بهره وری در این بخش تاکید شده است.

در پیام خاتمی، دستیابی به شاخص های مطلوب در بخش کشاورزی در گرو به کارگیری نتایج تحقیقات در کشتزار ها، مزارع، باغات و مراتع عنوان شده و آمده است به یقین بهره گیری از تجارب ارزشمند کشاورزان و تعامل سازنده با آنان موجب تضمین امنیت غذایی و سرعت بخشیدن به تحقق اهداف راهبردی مورد نظر خواهد بود.

در این پیام همچنین با اشاره به خشکسالی های اخیر که از سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی تا حدودی کاسته است به بهره گیری از اصول علمی نوین به به زراعی و مدیریت منابع آب تاکید شده است که می توان به شاخص های پیش بینی شده و مورد انتظار دست یافت.

رییس جمهور از عملکرد مثبت کشاورزان نمونه که به طور متوسط سه برابر میانگین تولید کشور محصول برداشت کرده اند تقدیر کرده و به کارگیری اصول علمی و فنی را در فرایند کاشت، داشت و برداشت مورد تایید قرار داده است.

در آیین آغاز بکار این همایش پیام اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، غلامعلی حداد عادل رییس مجلس شورای اسلامی و حمیدرضا برادران شرکاء رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور قرائت شد.

براساس این گزارش این همایش دو روزه با تشکیل گروههای کارشناسی به ده ها چالش فراروی کشاورزی و راهکارهای موجود می پردازد.

 

در همین رابطه:

 

رئيس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي :

منابع انساني پايه اصلي سرمايه و ثروت هر ملت است 

 

انديشه و تفكر منابع انساني ، معادني فناناپذيرند و برخلاف ساير معادن هر چه بيشتر برداشت شوند بيشتر توسعه يافته و مي تواند مظهر خلاقيتها و نوآوريهاي تحول آفرين باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري موج، مهندس خداكرم جلالي رئيس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي كشور در سخنراني خود در نخستين همايش ملي نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي با بيان اين مطلب افزود: امروزه شاهد هستيم كه كشورهايي با حداقل منابع طبيعي و زير زميني با بهره گيري از منابع انساني بالاترين درآمد در جهان را دارا هستند و در واقع سهم منابع انساني در ارزش افزود هر كشور يكي از شاخصهاي مهم توسعه يافتگي محسوب مي شود.

وي سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي را سازماني مستقل و غير دولتي معرفي كرده و اهداف اصلي را تلاش در جهت ارتقاء سطح دانش و حفظ محيط زيست و منابع تجديد شونده، افزايش كمي و كيفي توليدات بخش كشاورزي، بهره گيري از فناوري هاي نوين ، تلاش در جهت حسن اجراي قوانين و مقررات مربوط به امور كشاورزي در دستگاههاي مرتبط، حمايت از تشكلهاي صنفي و توليدي اعلام كرد.

مهندس جلالي همچنين از نرخ بالاي بيكاري دانش آموختگان بخش كشاورزي، عدم تناسب دانش فارغ التحصيلان با نيازهاي بازار كار غيردولتي، فقدان برنامه جامع نابرابري تسهيلات زندگي در شهرها و روستاها و نارسايي فرهنگ اشتغال زايي در بين دانش آموختگان به عنوان مهمترين چالشها و مشكلات سازمان نظام مهندسي كشاورزي كشور نام برد.

رئيس سازمان نظام مهندسي كشور دانش، مهارت ، اخلاق حرفه اي و مديريت را از جمله عواملي دانست كه نيروي انساني را به منابع انساني كار آمد و موثر تبديل مي كند.

وي تصريح كرد: در نظام برنامه ريزي منابع انساني و توسعه آن بايد به اين چهار اصل در كنار يكديگر توجه كنيم چرا كه عدم وجود هر يك از اين عوامل به توسعه انساني مطلوب ضربه مي زند.

مهندس جلالي در خصوص عوامل موثر در موفقيت كشاورزان گفت: نظر سنجي ها نشان مي دهد استفاده از نظر كارشناسان، شركت در كلاسهاي آموزشي و رعايت اصول علمي و فني يكي از مهمترين عوامل موثر در موفقيت اين كشاورزان بوده است.

وي تاكيد كرد: براي شكوفايي و رونق بخشي كشاورزي بايد به دو عامل منابع انساني و ايجاد انگيزه براي سرمايه گذاري در اين بخش توجه كرد.

جلالي با انتقاد از سودهاي بالاي بانكي كه گاهي تا بيش از 20 درصد نيز به سپرده گذاران سود پرداخته مي شود گفت: نرخ بالاي سودهاي بانكي سرمايه گذاران را از سرمايه گذاري در بخشهاي توليدي از جمله كشاورزي باز مي دارد و اگر در اين زمينه چاره اي انديشه نشود نبايد انتظار داشته باشيم به توسعه پايدار در بخش كشاورزي دست پيدا كنيم.

رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي اعلام كرد: نرح بيكاري دانش آموختگان بخش كشاورزي در ابتداي سال 80 بر اساس آمارهاي داخلي كشور 28 درصد بوده كه با تلاشهاي اين سازمان اين رقم در پايان سال 82 به 26 درصد كاهش يافته است.

وي از نارسايي در آموزشهاي كاربردي در دانشگاهها، سود آوري پائين در بخش كشاورزي، ناهماهنگي ميان پذيرش دانشجو و نياز بخش، نارسايي زندگي در روستاها و عدم تامين تسهيلات بانكي مورد نياز به عنوان اصلي ترين دلايل نرخ بالاي بيكاري در ميان فارغ التحصيلان بخش كشاورزي نام برد.

گفتني است پس از پايان سخنراني مهندس جلالي مراكز سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي استانهاي كرمان و قزوين و مركزي به عنوان مراكز نمونه معرفي شده و جوايزي به آنان اهدا شد.

 

منابع : سینا و موج

 

/ 1 نظر / 15 بازدید
بهنام صالحی

با عرض سلام وخسته نباشيد . توضيحات بسيار گويا وکامل از بخش کشاورزی (آگرونومی) را عرض کرده ايد .ليکن از اين مطالب بسيار مورد استفاده من قرار گرفت . از اين بابت کمال تشکر را از جنهب عالی دارم . ب.ص دانشجوی کارشناسی .آزاد مشهد.(کشاورزی)