گزارش تولید اولین برنج تراریخته ایرانی

شرکت مونسانتو، از بزرگترین شرکتهای تولیدکننده محصولات تراریخته در جهان در خبرنامه الکترونیکی اخیر خود به گزارشی از تولید اولین برنج تراریخته ایرانی پرداخته است. در این گزارش آمده است :

« کشاورزان ایرانی هم اکنون می توانند به اولین برنج اصلاح شده ژنتیکی تولیدی جهت تغذیه انسان دسترسی داشته باشند. محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران (ABRII) با همکاری مرکز بین المللی تحقیقات برنج (IRRI) موفق به اصلاح برنج در مقابل آفات شدند. این برنج تراریخته که از یک واریته بومی معطر بنام طارم مولایی ایجاد شده است، از سال 1996 به مدت 6 نسل مورد آزمایشهای گلخانه ای و مزرعه ای قرار گرفته است. برنج اصلاح شده مذکور بوسیله وارد ساختن ژن باکتریایی تولید کننده نوعی ماده شیمیایی از بین برنده آفات برنج و بی خطر برای پرندگان و پستانداران، تولید گردیده است. این محصول تراریخته در حدود 100 درصد چهار نوع آفتی که از محصول تغذیه می کنند از قبیل کرم ساقه خوار برنج که از آفات مهم و خسارت زای برنج در آسیا بوده را از بین می برد.

بهزاد قره یاضی رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، اظهار داشته است که برنج تراریخته در حین آزمایشهای مزرعه ای هیچ نوع ویژگی غیر طبیعی از خود نشان نداده و در مقایسه با انواع معمولی تنها مقاوم به آفات می باشد. آزمایشها همچنین ارزش غذایی یکسان و نیز عدم تاثیر مضر بر سلامتی دامها را در مقایسه با واریته های بومی تائید نموده اند. در نهایت برنج تراریخته می تواند در کنترل اقتصادی آفات و نیز حفظ سلامتی محیط زیست از طریق کاهش استفاده از سموم شیمیایی موثر باشد ».

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

خبر به نقل از checkbiotech

 

 The Biotech Advantage February 23, 2005منبع :

/ 3 نظر / 19 بازدید
آموزشگاه کشاورزی سبزایران

آموزشگاه کشاورزی سبزايران به عنوان اولين مرکز تخصصی آموزش کشاورزی، پرورش قارچ دکمه ای و صدفی و علوم گیاهی در ايران و آموزشگاه نمونه ۱۳۸۳با مجوز رسمی از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در مرداد ۱۳۸۱در دو شعبه خواهران و برادران در مشهد تاسيس شده و در حال حاضر دوره های آموزشی حضوری شامل پرورش قارچ خوراکی، کشت گلخانه ای، پرورش گياهان داروئی، طراحی فضای سبز، خواص گياهان داروئی، گياهان آپارتمانی، سبزيکاری، بذر قارچ خوراکی و فرآوری گياهان داروئی(داروساز گياهی- عطاری) را جهت علاقمندان کشاورزی برگزار می نماید. آموزشگاه کشاورزی سبزایران به علت درخواست متقاضيان ساير شهرها اقدام به برگزاری دوره های مکاتبه ای در رشته های پرورش قارچ خوراکی(صدفی و دکمه ای)، کشت گلخانه ای، طراحی فضای سبز و فرآور گياهان داروئی(داروساز گياهی يا عطاری) شامل ارسال جزوات آموزشی و فيلم ها و نرم افزار های کمک آموزشی نموده است و پس از شرکت این افراد در آزمون پایان دوره که در مشهد برگزار می شود، مدرک رسمی و بین المللی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعطا می شود.

zeinab

سلام.اميدوارم حالتون خوب باشه.من لوگوی شما رو در وبلاگم قرار دادم.لطفا شما هم لوگو وبلاگ من را در وبلاگتون قراربدین

zeinab

سلام حسین عزیز متشکرم امیدوارم همیشه موفق وشاد باشی