خبر

تولید سه لاین جدید آفتابگردان مقاوم به بیماری <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

اصلاحگران آفتابگردان هم اکنون در جستجوی سلاح جدیدی برای مبارزه با قارچ Sclerotinia sclerotiorum که در سه لاین ژرم پلاسمی جدید مقاوم به بیماری بنام های "RHA 439" "RH 440"و "HA 441" یافت می شود، می باشند. پژوهشگران سرویس تحقیقات کشاورزی وزارت کشاورزی آمریکا (ARS) و دانشگاه نورث داکوتای آمریکا  (NDSU)با همکاری یکدیگر این سه لاین جدید را تولید، تکثیر و معرفی نموده اند. قارچ Sclerotinia باعث ایجاد دو نوع بیماری پوسیدگی ساقه و طبق آفتابگردان می شود. در طی سالهای اپیدمی همانند سال 1999، شیوع این دو بیماری می تواند باعث خسارت 100 میلیون دلاری در محصول آفتابگردان ایالات متحده  گردد. پوسیدگی طبق آفتابگردان کمتر از پوسیدگی ساقه آن شایع بوده ولی می تواند بسیار مخرب باشد. طبق های آلوده شده با این قارچ قبل از اینکه به مرحله محصول دهی برسند پوسیده شده و از بین می روند.

طبق اظهارات Tom Gulya ، بیماری شناس بخش تحقیقات آفتابگردان مرکز تحقیقات کشاورزی وزارت کشاورزی آمریکا «ارقام جدید تجاری تولید شده از این لاین های مقاوم به بیماری کمتر از قارچ مذکور خسارت می بینند». در آزمایشات گلخانه ای در فارگو و کارینگتون، میانگین آلودگی طبق ها با بیماری در سه لاین "RHA 439" "RH 440"و "HA 441 به ترتیب 16، 33 و 8 درصد بود. این آزمایش در مقایسه با 58 درصد آلودگی برای 4 رقم تجاری مورد مقایسه انجام گرفت.

Tom Gulya و Jerry Miller ، ژنتیک دانان بخش تحقیقات آفتابگردان از روشهای اصلاحی متعارف برای اصلاح لاین های مقاوم به بیماری پوسیدگی طبق آفتابگردان استفاده نموده اند. اگرچه عملکرد دانه لاین ها با ارقام تجاری قابل قیاس بود ولی لاین های مذکور جهت کاربرد تک منظوره مورد استفاده نخواهند گرفت. هم اکنون به نژادگران آفتابگردان در تلاش برای تولید ارقام مقاومی از لاین های مذکور هستند که علاوه بر واجد مقاومت به بیماری، دارای محتوای اسید اولئیک بالا و سایر صفات زراعی که مورد پسند کشاورزان است باشند.

 

اصل خبر : http://www.ars.usda.gov/is/AR/archive/may04/rot0504.htm

 

منبع :  May 11, 2004 –seedquest

/ 0 نظر / 15 بازدید