خبر

پژوهشگران ايراني موفق به توليد آفتكش شته كلم ازعصاره گياه «گل‌حسرت» شدند<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

يافته‌هاي تحقيقات پژوهشگران ايراني نشان داد: كلشي‌سين استحصالي از گياه گل حسرتمي ‌تواند در مبارزه با شته «مومي» كلم بكار گرفته شود.

به گزارش سرويس پژوهشيخبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سيد جواد قطب شريف، محمد باقر رضايي و نهالبشيري هاشمي، پژوهشگران مركز تحقيقات صنعتي آفتكشهاي نباتي و كود در تحقيقات خودكلشي‌سين موجود در گونه colchicum speciosum گياه گل حسرت(سورنجان) را از مناطقشمال ايران استخراج و تاثير آفت كشي آن بر روي آفت شته مومي كلم را بررسيكردند. بدين منظور، تركيب كلشي‌سين را طي 5 مرحله در آزمايشگاه از پودر پيازسورنجان با روش استخراج مداوم با استفاده از حلال‌هاي آلي اتانول 90 درصد، كلروفرمو اتر در مدت زمان 32 ساعت و ميانگين دماي 60 درجه سانتي گراد، بصورت پودر نارنجيرنگ استخراج كردند.

به گفته محققان، فرمولاسيوني از اين تركيب با موفقيت بر رويمزارع گياه كلم جهت مبارزه با شته مومي كلم بكار گرفته شد كه نتايج مثبتي به همراهداشت. گفتني است،سورنجان يا گل حسرت گياهي علفي، چند ساله داراي پياز بزرگ وگوشتدار محفوظ در پوشش‌هاي نازك و ريشه‌هاي افشان مي‌باشد.  پياز و دانه‌هاي اينگياه حاوي آلكالوئيدهايي از قبيل كلشي‌سين و دزمتوكسي كلشي‌سين است. مهمترينآلكالوئيد سمي اين گياه، كلشي‌سين با فرمول مولكولي C12H25NO6 مي‌باشد. براساساين پژوهش، ‌كلشي‌سين سمي است ميتوتيك كه تقسيم سلولي را متوقف مي‌كند و داروي ضدنقرس مي‌باشد. از اين ماده مي‌توان براي اصلاح انواع گياهان استفاده كرد.

 

منبع : ایسنا

/ 2 نظر / 16 بازدید
amir-rey

سلام آقا دستت درد نکنه

پيام پورمحمدی

کلشيسين مادهای شيميايی برای دوبل کرد تعداد کروموزوم ها استفاده می شود و استفاده از آن به این نحو بسيار خطرناک و سرطانزا است.