اصلاح آفتابگردان(۶)

  توليد هيبريد <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

توليد هيبريدهاي آفتابگردان به طور خيلي خلاصه از تلاقي لاينها با لاينهاي رستورر Restorer ( يا برگشت دهنده باروري يا R لاين ) صورت مي گيرد. هيبريد بدست آمده با توجه به اينكه فقط دو والد در آن نقش دارد ، سينگل كراس ناميده مي شود. براي انجام تلاقي كافي است كه گرده را از لاينهاي رستورر به لاينهاي نرعقيم انتقال داد. در اينجا نيز براي كامل شدن باروري لازم است كه عمل تلاقي را به فاصله 3-2 روز از همديگر انجام داد تا گلهاي تازه باز شده نيز بارور شوند.

در ايستگاه خوي تعداد زيادي  Aلاين وجود دارد كه همگي در طي سالهاي قبل در ايستگاه هاي مختلف و در اين ايستگاه توليد شده اند. اين لاينها هر كدام در خطوط جداگانه با شماره هاي مربوط كاشته شده و با چندين رستورر مختلف تلاقي مي يابند. رستوررهاي مورد استفاده همگي وارداتي بوده و تا كنون توليد رستورر صورت نگرفته است. لاينهاي رستورر مورد استفاده داراي ژنهاي برگشت دهنده باروري بوده و حالت باروري را به نتاج حاصل از تلاقيها بر مي گرداند. اگر به جاي لاين رستورر ،‌ از لاينهاي ديگري استفاده شود ، نتاج حاصل همگي نرعقيم مي شوند و در آن صورت در مزرعه توليدي ، گرده اي براي باروري وجود نخواهد داشت.

در انجام تلاقيها از ظروف آلومينيومي مخصوص استفاده مي شود. گرده مربوط به لاين رستورر با ضربه زدن به پشت طبق در اين ظروف جمع مي شود و سپس بوسيله قلم مو به روي گلهاي آماده كشيده مي شود. در تلاقي رستوررهاي مختلف بعد از انجام تلاقيهاي مربوط به يك رستورر ، قلم مو ، ظرف مربوطه و همچنين دستها توسط الكل اتيليك 98% ضد عفوني مي شود ، مگر اينكه از ظرف يا قلم موهاي جداگانه استفاده شود. ضدعفوني به اين دليل انجام مي شود كه گرده هاي رستورر در تلاقي ها ايجاد اختلاط نكند و بعد از ضدعفوني ظروف را در جلوي آفتاب قرار مي دهيم تا الكل آن تبخير شود ، چون اگر الكل آن تبخير نشود گرده هايي كه بعد از ضدعفوني جمع آوري خواهيم كرد را از بين مي برد.

/ 6 نظر / 19 بازدید
م.ص.كيكا

با عرض سلام و خسته نباشين . جناب آقاي زينل زاده قبولي دو مقاله شما رو در همايش چشم اندازي به كشاورزي شمال غرب كشور ، به شما و به تمامي دوستان تبريك عرض مي كنم و اميدوارم هميشه پاينده و سربلند باشيد . معصومه صديق نيا

م.ص.كيكا

با عرض سلام و خسته نباشين . جناب آقاي زينل زاده قبولي دو مقاله شما رو در همايش چشم اندازي به كشاورزي شمال غرب كشور ، به شما و به تمامي دوستان تبريك عرض مي كنم و اميدوارم هميشه پاينده و سربلند باشيد . معصومه صديق نيا

veronica

سلام من هم تبريک مي گم. اميدوارم هميشه موفق باشيد.

veronica

سلام و ممنون از بابت ميلتان.راستی تصميم گرفتم وبلاگ درست کنم . حتما خبرتان ميکنم.موفق و پر توان باشيد.

امیر زینل زاده

سلام.خسته نباشی.خيلی خوب است عمو جان

mohammad

سلام خسته نباشيد. می خواستم از شما خواهش کنم .برام متن کامل آفتابگردان رو بفرستيد .چون در بايگانی نتونستم متن شماره های قبل رو پيدا کنم. ممنون.اميدوارم روز به روز موفق تر باشيد.