خبر

حشرات تغيير يافته ژنتيکى در آينده در طبيعت رها می شوند

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

دانشمندان قصد دارند در آينده نزديک حشرات تعييريافته ژنتيکى را به منظور آزمايش در طبيعت رها کنند.

به گزارش خبرگزارى رويترز از واشنگتن، با توجه به ديدگاه منفى موجود در مورد محصولات کشاورزى تغيير يافته ژنتيکى (تراريخته) و مخالفت گروههاى طرفدار محيط زيست با ايجاد تغييرات ژنتيکى در گياهان و موجودات زنده، دانشمندان حاضر در طرح جديد اميدوارند بتوانند اطمينان افکار عمومى را در مورد مفيد و بی خطر بودن حشرات دست کارى شده ژنتيکى جلب کنند.

"آنتونى جيمز" استاد ژنتيک مولکولى و ميکروبيولوژى دانشگاه کاليفرنيا در آمريکا اعلام کرد که هم اکنون روند توليد و آزمايش حشرات دست کارى شده ژنتيکى به مرحله حساسى رسيده است. اين محقق و همکارانش در آزمايشگاه موفق به توليد برخى انواع تغيير يافته پشه آنوفل شده اند که نمی تواند ميزبان انگل مالاريا باشد و هم اکنون براى انجام آزمايش در خارج از محيط آزمايشگاه آماده است. به گفته "فرد گولد" از دانشگاه ايالتى کاروليناى شمالى، باوجود آنکه دانشمندان همواره براى مبارزه با بيمارى هايى که ناقل آنها حشرات است تلاش کرده اند، اما در مبارزه خود ناموفق بوده اند. وى افزود : به طور مثال در اواخر دهه چهل ميلادى حشره شناسان مطمئن بودند که سم "د.د.ت" تمامى مشکلات آفات کشاورزى را حل خواهد کرد، اما با گذشت زمان مشخص شد استفاده از اين ماده شيميايى بر بسيارى از حيوانات آثار سويى باقى گذاشته و با ضعيف کردن پوسته تخم برخى پرندگان، نسل آنها را تا مرز انقراض پيش برده است. همچنين در دهه ۱۹۶۰ کسى تصور نمی کرد استفاده از جانوران غيربومى شکارچى حشراتى که آفت محصولات کشاورزى بودند، سبب انقراض نسل گونه هاى جانورى نادر در اين مناطق شود.

منتقدان طرح آزادسازى حشرات دست کارى شده ژنتيکى در طبيعت عقيده دارند آثار جانبى وجود اين حشرات در طبيعت بايد توسط محققان مورد مطالعه قرار گيرد. به گفته کارشناسان، با توجه به اينکه بسيارى از اين حشرات به منظور رهاسازى در کشورهاى جهان سوم طراحى شده اند، بايد فهرست کاملى از نگرانی هاى موجود در زمينه خطرات احتمالى آنها تهيه شده و آن نگرانی ها قبل از ورود حشرات به طبيعت مورد بررسى قرار بگيرند.

 

اصل خبر

 

مقاله مرتبط

 

منبع : ایرنا

 

/ 6 نظر / 16 بازدید
ouldouz

,salam,manam mohandese keshavarzi-khak hastam movafag bashid.

s

سلام مطالبتان را هر از چند گاهی می خوانم جالب است خسته نباشيد

علیرضا

سلام .آيادر مورد روشهای نوين کنترل ومبارزه با سوسری های خانگی اطلاعاتی داريد؟ درود بر شما .

amin

آقا مطلب خوبی بود البته از اين کارها قبلا چند نمونه انجام شده که بعضی هاشون بد جور از آب در اومدن يعنی از جای اينکه حشره رو مفيد کنند اون رو خطرناکتر کردن البته تبديل آنوفل بی آزار به خيلی خوبه ولی اگه اينا رها بشن دوباره شروع به توليد ميکنن حالا بايد ديد حشره حاصال از يک نوع معمولی با نوع ژنتيکی بی آزاره يا اونم مثل نوع وحشيه؟

nasrin

سلام ... مثل هميشه خوب و مفيد... موفق باشيد.

مهدی رسولی

[لبخند] با سلام من دبیر علوم هستم و از وبلاگ شما دیدن کردم بسیار استفاده نمودم با اجازه شما از این مطلب در کلاس درسم استفاده می کنم من دوست دارم سایت شما را لینک کنم اگر اجازه می دهید به من خبر دهید آگر وبلاگ من هم قابل استفاده است لطفا لینگ بفرمایید با تشکر بی صبرانه منتظر پاسخ شما هستم http://olomdarnegaheno.blogfa.com/