سفرنامه چين، پكن(۲)

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

صرفنظر از تبادل مسائل علمي و شركت و ارائه مقاله در كنفرانس پكن، ديدار از پايتخت پرجمعيت‌ترين كشور جهان واقعا تجربه بسيار جالبي بود كه به چند تا از آنها اشاره مي‌كنم:

 

يكي از مواردي كه در بدو ورود به پكن به‌چشم خورد احترام فوق‌العاده مردم به قوانين مخصوصا قوانين راهنمايي رانندگي بود. مسير ويژه دوچرخه، مسير ويژه اتوبوس و 3 لاين براي ماشين‌هاي سواري در اكثر خيابانهاي پكن مشهود بود. حركت هر وسيله نقليه در مسير خودش، رانندگي بين خطوط، استفاده از راهنما حتي براي تعويض لاين حركت، عدم ترافيك و رانندگي با حوصله از موارد جالبي بود كه ما مشاهده كرديم.

 

 

 

در ميدان تيان‌آن‌من كه بزرگترين ميدان جهان بشمار مي‌رود (بطوريكه در سمت شرقي و غربي آن دو ايستگاه مترو وجود دارد) با چند تا دانشجوي هنر برخورد كرديم كه به توصيه اساتيدشان با توريست‌ها درباره فرهنگ كشور چين صحبت كرده و همچنين از فرهنگ ساير كشورها نيزاطلاعاتي كسب مي‌كردند. با آنها به موزه رفتيم و اسم ما رو به چيني نوشته و به عنوان يادگاري به ما دادند.

 

از راست: دكتر مقبلي، دكتر رشدی و من

 

 

در ميدان تيان‌آن‌من ساعت بزرگي وجود دارد كه شمارش معكوس براي آغاز المپيك 2008 پكن را نشان مي‌دهد.

 

 

 

در قسمتي از اين ميدان هر روز صبح پرچم چين بالا رفته و عصر طي تشريفات و مراسم خاصي كه ده‌ها نفر از آن بازديد مي‌كنند پائين آورده مي‌شود. قبر مائو رهبر فقيد چين كه انقلاب كمونيستي اين كشور را رهبري كرد در يك قسمت اين ميدان هست. اين ميدان از يك سمت به پارلمان و از سمت ديگر به شهر ممنوعه (كاخ امپراطوري) مشرف مي‌باشد.

 

 

 

ديوار معروف چين حدود 50 كيلومتر از پكن فاصله دارد. به قدري با عظمت و باشكوه و طولاني مي ‌باشد كه آدم حيران مي‌ماند كه با ابزارهاي آن زمان چگونه سازه به اين بزرگي ساخته شده است. ما فقط از يك قسمت آن توانستيم بازديد كنيم.

 

 

كاخ تابستاني

 

چينيها به حفظ آثار باستاني و فرهنگ كهن خودشان بسيار علاقمندند. فقط در شهر پكن چندين كاخ و معبد وجود دارد كه مشهورترين آنها شهر ممنوعه، كاخ تابستاني، كاخ بهشت هستند كه داراي خدمات راهنمايي خودكار و ... براي بازديد توريستها مي‌باشند.

/ 1 نظر / 30 بازدید
مهندس بهادری

حسین زينل زاده عزيز سلام وبلاگ زيبا و پر محتوايی داريد اميد آن را دارم که در آينده از مطالب غنی و مفيدتر شما استفاده نمائيم.از طرف بنده سلام مخصوص به استاد محترم آقای دکتر حسن رشدی برسانيد که حق بسياری بر گردن ما دارند ضمنا از تبادل لينک با شما خشنود خواهم بود موفق باشيد