متن کامل بيانيه سه انجمن علمي كشور درباره برنج تراريخته

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تحولات علمي در قرن بيستم خارق العاده بوده و شگفتي هاي بسياري را در عرصه توليد، فناوري شاهد بوديم. از جمله تحول در فنآوري اطلاعات است که حتي به منازل شخصي ما نيز رسوخ پيدا کرده و امروزه با تمام وجود تاثير آنرا را لمس مي کنيم. تحول در زمينه بيوتکنولوژي و ژنتيـک  بسيار فراگيرتر  و تاثير گذارتر خواهد بود و اکثر کشورها سالهاست که تلاش بسيار زيادي را براي به خدمت گرفتن اين فناوري آغاز کرده اند.

ابعاد سرمايه گذاري، تحقيقاتي، توليدي، ثبت اختراع و اکتشاف، اثرات زيست محيطي، اثرات سلامتي و اجتماعي و ... آن فوق العاده چشمگير بوده است در کشور ما نيز فعاليت هاي خوبي در زمينه بيوتکنولوژي صورت گرفته و مي بايست صورت گيرد و نيز اين موضوع از اولويت هاي چشم انداز بيست ساله جمهوري اسلامي است. همچنين يکي از اهداف مندرج در سند ملي زيست فناوري مصوب هيئت محترم دولت توليد گياهان تراريخت و بالا بردن سطح زير کشت در کوتاه مدت به ميزان 2/0 درصد سطح زير کشت جهاني و در بلند مدت 5/0 درصد سطح زير کشت گياهان تراريخت جهاني مي باشد.

با به زير کشت رفتن اولين محصول زيست فناوري کشاورزي کشور يعني برنج تراريخت مقاوم به آفات حشره اي واکنش هاي مختلفي برانگيخته شد که متاسفانه برخي از آنها در رسانه هاي عمومي و جرايد به طور نامطلوبي منعکس گرديده است. البته کسي منکر نياز به وجود واحدهاي نظارتي و کنترلي نبوده و تاکيد مي گردد که روش هاي علمي و قانوني براي هر نوع فعاليت بيوتکنولوژيکي مي بايست به کار گرفته شود. ضمن تاکيد بر اهميت علمي چنين دستاورد بزرگي به منظور ابراز اعضاي هيئت مديره انجمن هاي علمي _ تخصصي ايمني زيستي، ژنتيک و بيوتکنولوژي نشست مشترک تشکيل داده و تصميم گرفتند تا بيانيه را جهت تنوير افکار عمومي صادر کرده و از رياست محترم جمهور بخواهند تا براي حل اين مسئله و مسائل احتمالي آينده تصميمات مناسب اتخاذ فرمايند.

 اهم نظرات سه انجمن به شرح زير مي باشد:

1-       در دنياي کنوني استفاده از علوم و فناوري هاي مبتني بر بيوتکنولوژي و ژنتيک مانند مهندسي ژنتيک، استفاده از گياهان تراريخته، تشخيص پيش از تولد، ژن درماني و استفاده از نشانگرهاي ژنتيک براي توسعه کشورها غير قابل اجتناب است اين فناوري ها توانمندي ها و قابليت هاي بسیار زيادي دارند که عدم استفاده از آنها براي دستيابي به امنيت غذايي، بهداشتي و زيست محيطي جامعه موجب عقب ماندگي علمي و فناوري مي شود.

2-       مهندسي ژنتيک يا به تعبيري دستکاري هاي ژنتيک در واقع استفاده از دانش ژنتيک، بيوشيمي و زيست شناسي مولکولي و ابزارهاي پيشرفته است که براي اصلاح صفات گياهان زراعي و موجودات ديگر جهت افزايش سطح توليد و بهداشت و کاهش تخريب محيط زيست صورت مي گيرد. به طور خاص، استفاده از مهندسي ژنتيک براي ايجاد گياهان تغيير ژنتيک يافته يا مهندسي ژنتيک شده با هدف اصلاح و بهبود صفاتي نظير مقاوت به آفات، کاهش مصرف سموم شيميايي، بهبود کيفيت غذا و موارد مشابه صورت مي گيرد.

3-       هيچ يک از علوم و فناوري هاي نوين بدون مخاطرات احتمالي نيستند. شيمي، فيزيک، استفاده از انرژي اتمی و حتي فناوري هاي ساده تر ديگري نظير استفاده ار کودها و سموم شيميايي همگي به نوعي مخاطره آميز هستند. فناوري هاي مبتني بر علم ژنتيک مانند مهندسي ژنتيک و بيوتکنولوژي مدرن نيز از اين قاعده مستثني نيستند. جلوگيري از توسعه و کاربرد هر يک از علوم و فنون پيشرفته به دليل احتمال داشتن ضرر و زيان جانبي غير قابل قبول است. چنانکه کاربرد بدون ملاحظه آنها نيز قابل قبول نيست.

4-       براي پيشگيري از آثار سوء احتمالي بيوتکنولوژي مدرن و تضمين فوايد قطعي، اتخاذ تدابيري لازم است که در کشورهاي مختلف تحت عنوان قوانين و مقررات اميني زيستي تجلي يافته است. در کشور ما علی رغم وجود متخصصين اندک در اين زمينه مدت هاست اقدام به تهيه پيش نويس قانون ايمني زيستي شده است. لذا لازم است رياست محترم جمهوري دستور فرمايند در تصويب و اجرايي شدن اين قانون تسريع گردد تا راه بهره گيري از اين فناوري هموار شده و از سوء استفاده هاي احتمالي جلوگيري شود.

5-       از رياست محترم جمهور درخواست مي شود پيرو دستورات سريع حضرتعالي تشکيل هر چه سريعتر کميته ملي اميني زيستي در يک مهلت تعيين شده اجرايي گردد. بديهي است از وظايف اين کميته تدوين روال هاي ارزيابي مخاطرات و نحوه مديريت آنها و از جمله تعيين مرجع و راهکارهاي صدور مجوز براي رهاسازي موجودات تراريخت و مصرف محصولات آنها مي باشد.

6-       از کليه محققين ومتخصصين عزيز در کشور درخواست مي شود تا ضمن تلاش بيشتر براي دستيابي به فناوري هاي پيشرفته و کاربردي کردن نتايج، در کليه مراحل تحقيق و توليد، مسائل ايمني زيستي را مد نظر قرار داده و مصوبات کميته ملي ايمني زيستي را با جديت رعايت نمايند.

7-       از کليه صاحبنظران درخواست مي شود از جنجال هاي ژورناليستي پرهيز نموده و زمينه را براي بحث و تبادل نظر علمي و بررسي شواهد و استدلال هاي علمي و مدارک مستند را در جوي کاملا آکادميک فراهم نمايند.

8-       اين سه انجمن با تشکيل يک گروه کاری- تخصصي به کارشناسي موضوع و ادعاهاي مطروحه در مورد برنج تراريخته پرداخته و نتايج حاصل را به مراجع زيربط از جمله کميته ملي ايمني زيستي ارائه خواهند کرد. در اين ارتباط ار کليه افراد صاحب نظر و همچنين دستگاه هاي مربوط از جمله وزارت جهاد کشاورزي و سازمان حفاظت از محيط زيست خواسته مي شود مدارک و شواهد خود مبني بر ايمن بودن و يا مخاطره آميز بودن محصول مزبور را در اختيار دبيرخانه هاي يکي از اين سه انجمن قرار دهند تا در کميته مذکور  مورد استفاده قرار گيرد.

9-       از رسانه هاي گروهي به ويژه صدا و سيما درخواست مي گردد تا با حساسيت کافي و با استفاده از نظرات متخصصين و بهره گيري از حقايق علمي اثبات شده به آگاه سازي عمومي بپردازند. بايستي از تجربه مسئله انرژي اتمي کشور درس گرفته و زمينه را برای سوء استفاده دشمنان قسم خورده نظام فراهم ننمائيم. امروز روشن است برخورداري ايران از فناوري هاي پيشرفته براي برخي غير قابل قبول است.

اعضاء هيئت مديره انجمن هاي ژنتيک، بيوتکنولوژی و ايمنی زيستی در عين وفاداري به نظام مقدس جمهوري اسلامي و ملت شريف ايران اعلام مي دارند که تمامي تلاش خود را براي سربلندي کشور عزيزمان و افتخار ملت بزرگ ايران به کار خواهند گرفت و هميشه و در همه احوال خواهان توسعه هدفمند، اعتلاي علمي، کسب استقلال همه جانبه، پيشرفت کشور، سلامت و عزت ملت بزرگ ايران باقي خواهند بود..

 

 

 

       دکتر مقصودي                            دکتر صنعتي                          دکتر زينلي

رئيس انجمن ايمني زيستي           رئيس انجمن بيوتکنولوژي           رئيس انجمن ژنتيک ايران

 

/ 1 نظر / 16 بازدید
سجاد احمدی

سلام وبلاگ جالبی داريد لينک وبلاگ من رو نيز معرفی کن داداش به ما سر بزن منتظرم